Pozycjonowanie lokalne

Mapy Google bez tajemnic

Szachy
Ludzie rozmawiający przy biurku

Pozycjonowanie lokalne pozwala docierać do klientów w Twojej okolicy. Bądź widoczny w mapach Google.

Lokalne SEO – możliwości biznesowe

Jakie możliwości biznesowe daje lokalne SEO? W jaki sposób wpływa na małe firmy? Skuteczne pozycjonowanie w Google Maps stwarza ciekawe okazje dla Twojego biznesu. 

Pozycjonowanie przeprowadzane w sposób lokalny to szansa pozyskania klientów na określonym terenie. Niezależnie od tego, czy prowadzisz dużą, małą, czy średnią firmę – strona internetowa to integralna część Twojego biznesu. W dzisiejszych czasach nie warto liczyć na to, że klient odnajdzie nas sam. Mając do dyspozycji Internet, nie będzie tracił czasu na samodzielne szukanie fryzjera, restauracji czy warsztatu samochodowego w miejscu, w którym akurat się znalazł. Odwiedzi strony internetowe lokalnych firm, spośród których wybierze tę, która będzie mu najbardziej odpowiadała.

Jak zwrócić uwagę klienta i przebić się przez konkurencję? Pozycjonowanie przeprowadzane lokalnie daje wiele możliwości, dzięki którym wyróżnisz się w wynikach wyszukiwania, wyprzedzisz swoich rywali i dotrzesz do nowych klientów. Podjęcie odpowiednich działań optymalizujących, takich jak uzupełnienie danych w NAP, założenie wizytówki w Google czy dodanie pinezki lokalizującej, przyniesie mnóstwo korzyści.

wizytówki w mapach google

Żródło fotografii: https://unsplash.com/@waldemarbrandt67w

Lepsza widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania

Dzięki pozycjonowaniu lokalnemu strona internetowa Twojej firmy znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania. Stanie się bardziej widoczna, a tym samym – chętniej odwiedzana przez potencjalnych klientów. Według badań, to właśnie strony znajdujące się najwyżej w wynikach wyszukiwania są odwiedzane najchętniej. Klienci darzą je większym zaufaniem i uznają za bardziej sprawdzone.

Większa rozpoznawalność

Kogo polecą klienci zapytani o najlepszego fryzjera, mechanika lub ślusarza w danym mieście? Oczywiście, że tego, który jest najbardziej rozpoznawalny. Co jeśli osoba pytająca chce szybko sprawdzić jego ofertę? Wystarczy, że wejdzie na stronę internetową, której nie trzeba będzie długo szukać w wynikach wyszukiwania. Strona, która cieszy się wysoką pozycją, zyskuje nie tylko w oczach klientów, ale i w opinii wyszukiwarki. Ocena strony odbywa się za pomocą robotów wyszukiwarki, które sprawdzają ją pod różnym względem. Warto mieć je po swojej stronie i jak najdłużej utrzymywać wysokie miejsce w rankingu wyszukiwarki.

Szersza grupa docelowa

Lokalny biznes nie oznacza ograniczonej liczby klientów. Firmy oferujące usługi na danym terenie powinny liczyć się z tym, że grupa docelowa może się zmienić lub powiększyć. W przypadku miejscowości turystycznych klienci to w większości przyjezdni, którzy docierają do wybranych usług właśnie za pomocą Internetu. Tu konkurencja może być naprawdę duża, zwłaszcza że dla niektórych firm turyści stanowią główne źródło utrzymania. Dobrze przeprowadzona optymalizacja pozwala na stałe poszerzanie grupy docelowej, bez dodatkowych kosztów.

Dokładniejsze informacje

Prawidłowo uzupełnione i systematycznie aktualizowane informacje dają większe szanse na to, że klient trafi właśnie do Ciebie. Jak pokazują badania, użytkownicy, którzy nie mogą znaleźć czegoś od razu na stronie, po prostu ją opuszczają i przechodzą do konkurencji. W informowaniu klienta pomogą narzędzia Google, takie jak, chociażby Google Maps. Dzięki niemu dokładnie określisz lokalizację swojej firmy, podasz godziny otwarcia lokalu, ceny usług oraz telefon kontaktowy. Z Google Maps korzysta coraz więcej klientów, którzy potrzebują najważniejszych informacji o danej firmie, bez konieczności odwiedzania strony i przeklikiwania podstron. Dlatego ważnym elementem pozycjonowania lokalnego jest pozycjonowanie wizytówki firmy w Google Maps.

Uzyskanie rekomendacji od innych klientów

Nic nie wpływa lepiej na opinię firmy, jak dobra ocena oferowanych przez nią usług. Wizytówka Google daje możliwość wystawienia opinii za pomocą gwiazdek i komentarza. Dzięki nim potencjalni klienci mogą sprawdzić, czy nasze usługi są polecane. Użytkownicy coraz częściej korzystają z tego typu rekomendacji. Im więcej opinii, tym wyższe miejsce strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego odpowiednia optymalizacja wizytówki w Google jest ważnym etapem pozycjonowania lokalnego.

Otwarcie drzwi na rynek globalny

Zdobycie lokalnego rynku to pierwszy krok do globalnego sukcesu. Jeśli marzysz o poszerzeniu usług o rynek ogólnopolski lub międzynarodowy, musisz mieć podstawy. Dobrze wypozycjonowana strona będzie bazą, na której oprzesz swoje dalsze działania. Aby pójść do przodu, musisz zadbać o dobrą optymalizację strony pod względem lokalnym.

Pozycjonowanie lokalne – jak zacząć?

Zanim postawisz pierwsze kroki w lokalnym SEO, poznaj kilka zasad, które pomogą Ci wdrożyć swój plan działania. Pamiętaj o celu, jakim jest osiągnięcie wyższej pozycji w Google, a tym samym – zwiększenie ruchu na Twojej stronie i wzrostu liczby klientów w przyszłości.

Zakładamy konto Google Moja Firma

Lokalne pozycjonowanie rozpoczynamy od zakładania konta Google Moja Firma. Tylko posiadanie dobrej wizytówki umożliwia prowadzenie skutecznych działań w lokalnym SEO. Zakładanie konta Google Maps jest bardzo proste, dlatego jesteśmy przekonani, że doskonale poradzisz sobie z tym pierwszym zadaniem.

Weryfikacja

Google musi zweryfikować, a następnie potwierdzić lokalizację Twojej firmy. Wymaga to skorzystania z funkcji Google Moja Firma. Aby przejść przez proces weryfikacji, zostaniesz poproszony o wprowadzenie kodu. Kod zostanie Ci przesłany drogą pocztową lub przekazany telefonicznie, w zależności od Twojego wyboru.

Uzupełnij dane!

Twojej firmie zostanie przyznany własny identyfikator z adresem, danymi kontaktowymi, godzinami otwarcia, a także zdjęciem firmy i opiniami Twoich klientów. Czy wiesz, jak wykorzystać potencjał Google Moja Firma? Możesz uzupełniać konto o wpisy dotyczące Twojej oferty, konkretnych produktów i wydarzeń, co przełoży się na zwiększenie objętości Twojej wizytówki, a tym samym wzrost jej atrakcyjności. W wizytówce znajdziesz dodatkowo opcję „O firmie”, którą wykorzystasz do jak najlepszej prezentacji swojej działalności. Uzupełnienie tekstu o słowa kluczowe jest dodatkowym czynnikiem, który wpływa na poprawę widoczności w wyszukiwarce.

Niemniej ważne od założenia konta Google Moja Firma jest też posiadanie pliku KML, z którego korzysta Google Earth. Jest to tzw. geositemapa, dzięki której wyszukiwarka może prawidłowo zinterpretować lokalizację Twojej firmy w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie lokalne – o czym należy pamiętać?

Masz już konto Google Moja Firma, teraz powinieneś zweryfikować zgodność danych teleadresowych we wszystkich swoich kanałach komunikacji, a więc na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i na zewnętrznych portalach. To pozwoli robotom wyszukiwarki łatwiej zidentyfikować Twój biznes. W zakładce kontakt umieszczamy kompletne dane adresowe, czyli nazwę firmy, numer telefonu, e-mail, adres siedziby firmy. Warto też uzupełnić informacje o NIP i Regon. Najważniejsza w pozycjonowaniu lokalnym jest optymalizacja – stanowi pewnego rodzaju fundament wszelkich działań. Dane adresowe znalazły się już w zakładce „Kontakt”, niech będą też w stopce na innych podstronach Twojej witryny. Ponadto należy dla danych teleadresowych zastosować mikroformat schema.org, który wygląda następująco: http://schema.org/LocalBusiness. Sprawdź, jak wygląda tytuł wszystkich podstron Twojej witryny. Musi się w nim znaleźć nazwa firmy i miejscowości, w której znajduje się Twoja firma.

To, co jeszcze jest najważniejsze w pozycjonowaniu lokalnym, to unikalna i wartościowa treść na Twojej stronie internetowej, w której nie może zabraknąć nazwy Twojej firmy wraz z jej lokalizacją. Słowa kluczowe z tymi danymi powinny znaleźć się też w nagłówkach. Nie zapominaj jednak, do kogo skierowane są teksty – pisz do określonych odbiorców i stosuj się do wytycznych Google.

Kolejny element, na który trzeba zwrócić uwagę przy pozycjonowaniu lokalnym, to zewnętrzne linki. Są tak samo ważne w przypadku lokalnego, jak i ogólnopolskiego pozycjonowania. Odnośniki, które prowadzą do Twojej strony, mają duże znaczenie, pozwalają powiązać ją z konkretną lokalizacją. Najlepszym miejscem na umieszczenie odnośników są lokalne strony, np. informacyjne, prezentujące aktualności z regionu, uwzględniające lokalne mapy miejsc.

Oprócz odnośników zadbaj też o dobre opinie. To one pomogą Twoim nowym klientom w wyborze usług lokalnej firmy. Dobre rekomendacje sprzyjają budowaniu pozytywnego wizerunku marki, jak też zdobyciu przychylności Google.

Jakich błędów unikać w pozycjonowaniu lokalnym?

Musisz mieć świadomość konieczności posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy z tego zakresu. Jeżeli robiłeś to już wcześniej, wiesz zapewne, jakich błędów unikać w pozycjonowaniu lokalnym. Nie oznacza to, że nie natrafisz na pułapki, które wcześniej udało Ci się ominąć. Wielu przedsiębiorców dostrzegając potencjał takich działań, rezygnuje z ustalenia strategii, sądząc, że jest ona niepotrzebna. Tak naprawdę, każde działanie marketingowe, promocyjne czy reklamowe, musi poprzedzać solidnie przygotowany plan. Zanim zrobisz pierwszy krok, odpowiedz sobie na pytania, co chcesz osiągnąć, w jakim czasie i jaki budżet możesz przeznaczyć na lokalne pozycjonowanie.

Kolejne najczęstsze błędy popełniane w lokalnym SEO to brak spójnej wersji wizytówki NAP z danymi kontaktowymi oraz brak osobnych podstron na firmowej stronie dla każdego z oddziałów firmy. Można działać lokalnie, ale w kilku miejscowościach. Każda placówka powinna posiadać swoją własną zakładkę.

W erze mobilności nie do zaakceptowania jest brak strony mobilnej, a mimo to wciąż wiele firm jej nie posiada. Użytkownicy poszukujący lokalnie świadczonych usług, np. restauracji, hotelu czy fryzjera, bardzo często korzystają z urządzeń mobilnych, aby znaleźć konkretnego usługodawcę. Podczas powrotu z pracy autobusem, w trakcie przerwy lunchowej, w kawiarni, w parku czy po prostu zwiedzając miasto, nie mają dostępu do komputera stacjonarnego. Korzystają więc ze smartfonów, niekiedy tabletów. Jeżeli strona www nie jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, potencjalni klienci nie mają możliwości zobaczenia kompletnej treści, a sama witryna nie prezentuje się atrakcyjnie. Ucieczka użytkownika z Twojej strony następuje szybciej, niż zajęło mu jej znalezienie.

Najczęstsze błędy popełniane w lokalnym SEO dotyczą też samej wizytówki Google Moja Firma. Tworzymy ją, uzupełniamy o podstawowe dane i zapominamy o jej istnieniu. Tak naprawdę Google bardzo dobrze opracowało to narzędzie i warto je aktualizować. Możesz dodawać w swojej wizytówce wpisy, obserwować wystawiane opinie, uzupełniać o zdjęcia, itp. W wizytówce drzemie ogromny potencjał, często niewykorzystany.

Pozycjonowanie lokalne MITY

W ostatnim czasie wokół tego tematu narosło wiele mitów. Poniżej rozprawiamy się z tymi najpopularniejszymi, dotyczącymi tematu pozycjonowania w mapach Google.

Lokalne SEO jest drogie

Lokalne SEO wcale nie musi być drogie. W zamyśle, miał to być najprostszy sposób, który pozwala biznesom zaistnieć. Podstawowe narzędzia dostępne są za darmo i każdy może z nich skorzystać. 

Lokalne SEO wymaga specjalistycznej wiedzy

Niekoniecznie. Podstawowe elementy lokalnego SEO mogą zostać wykonane nawet przez laika.

Lokalne SEO nie sprzedaje

Kolejny mit. Lokalne SEO notuje świetne wyniki.

Jak zrobić dobre zdjęcia do wizytówki Google i Google Maps?

fotografie na wizytówkę google

Żródło fotografii: https://unsplash.com/@sharegrid

Wizytówka to nie tylko tekst, ale też grafika. Musi być atrakcyjna pod względem treści i obrazu. Zdjęcia firmy do wizytówki Google sprawiają, że jest ona bardziej interesująca dla potencjalnego klienta, przyciąga jego uwagę i ułatwia znalezienie Twojej firmy. Jak ważne są zdjęcia dla SEO lokalnego, potwierdzają wyniki przeprowadzonej przez Google analizy rzeczywistych statystyk. Wynika z nich, że w przypadku wizytówek ze zdjęciami było aż o 42% więcej zapytań dotyczących wskazówek dojazdu w Mapach Google niż w przypadku tych, które ich nie miały. Dodatkowo uzyskiwały o 35% więcej kliknięć w witrynę, a więc skuteczniej generowały ruch na stronie internetowej.

Statystki Cię przekonały? Zastanówmy się więc, jak zrobić dobre zdjęcia do wizytówki Google. Do wyboru masz kilka opcji. Masz możliwość dodania zdjęcia w miejsce logo, co przełoży się na wzrost rozpoznawalności Twojej firmy. Możesz dodać je na okładkę, co nada charakter Twojej stronie. Opcja umieszczenia zdjęć dodatkowych pozwoli na wizualizację Twojej firmy i oferty, jak również poinformowania o bieżących wydarzeniach. Jeśli chodzi o sposób dobierania zdjęć, skoncentruj się na przedstawieniu konkretów. Fotografia wykonana z zewnątrz pozwoli klientom rozpoznać siedzibę Twojej firmy, a zdjęcia wnętrza lokalu – poznać charakter firmy i panującą w niej atmosferę. Jeżeli chcesz zapoznać klienta ze swoją ofertą, wykonaj zdjęcia swoich flagowych produktów. Zdjęcia firmy do wizytówki Google mogą przedstawiać także Twój zespół – wizerunki reprezentantów Twojej marki wzbudzą w klientach większe zaufanie.

Przy okazji zdjęć do wizytówki, należy zastanowić się, jak zrobić atrakcyjne zdjęcie do map Google. W tym przypadku stosujemy te same zasady. Stawiamy na rozpoznawalność, podkreślenie charakteru marki, przedstawienie siedziby z zewnątrz i od wewnątrz, wizerunki reprezentantów marki. W przypadku zdjęć do map najważniejsze są jednak zdjęcia z zewnątrz. Mapę wykorzystujemy przede wszystkim do wyznaczenia trasy dojazdu oraz zlokalizowania konkretnego miejsca. Zdjęcia do map Google powinny zatem ułatwić rozpoznanie lokalizacji Twojej firmy.

Pamiętaj, że zdjęcia firmy do wizytówki Google muszą być aktualne i dobrej jakości. Galerię możesz na bieżąco modyfikować. Podobnie jak Twoja strona www, wizytówka powinna aktywnie się zmieniać i nie muszą być to wielkie zmiany.

AGENCJA STRATEGICZNI – POZYCJONOWANIE LOKALNE

Nasza agencja specjalizuje się w pozycjonowaniu w mapach Google. Lokalne SEO nie ma przed nami tajemnic. Skutecznie doradzamy biznesom, jak prowadzić działania skupione na dotarciu do klientów dzięki lokalnemu SEO. Lokalne SEO, czyli pozycjonowanie w Google Maps, pozwoli Ci skutecznie dotrzeć do klientów z Twojej okolicy.

Jak dobrze komunikować klientom usługi lokalnej firmy?

Już same zdjęcia są jedną z form komunikacji, a właściwie Twoim monologiem wizualnym, którego treść jest interpretowana przez klientów. Ustalając strategię komunikacji, musisz uwzględnić cechy swojego potencjalnego klienta. Zapewne masz już jego obraz wraz ze wszystkimi cechami. Wykorzystaj je odpowiednio, a pozwolą Ci odpowiedzieć na pytanie, jak dobrze komunikować klientom usługi lokalnej firmy, Twojej firmy.

Ważny jest język, jakim mówisz. Musi być zrozumiały dla Twojego odbiorcy. To, co jednak jest kluczowe przy usługach firmy lokalnej, to kanały komunikacji o podobnym charakterze. Powinieneś być obecny w witrynach, które dotyczą bezpośrednio Twojego regionu. Tam są Twoi potencjalni klienci i tam też szukają usług, które oferujesz. W swoich komunikatach koncentruj się na potrzebach i oczekiwaniach ludzi ze swojego codziennego środowiska. Dotyczy to zarówno strony internetowej, jak również mediów społecznościowych. Jeżeli uczestniczysz w wydarzeniach kulturalnych, potraktuj relacje z nich jako formę prezentacji swojej firmy. Pokazuj w sieci swoim klientom, że jesteś blisko i otwarcie do nich wychodzisz.

O tym, jak dobrze komunikować klientom usługi lokalnej firmy, przekonamy się, analizując dobrze stworzoną wizytówkę Google. Oprócz podstawowych danych kontaktowych, muszą znaleźć się w niej informacje o firmie, będące dla potencjalnego klienta komunikatem, który przekona go do skorzystania z konkretnych usług. Co więcej, nie może zabraknąć w niej zdjęć (komunikacja wizualna), które „ubierają” całość w atrakcyjną, unikalną grafikę.

Jak wykorzystać wizytówkę Google do komunikacji z klientami? W tym celu posłuży Ci sekcja pytań i odpowiedzi. Jest to pewnego rodzaju forum, na którym każdy może wypowiedzieć się, zadać pytanie i poznać szczegóły dotyczące Twojej firmy i usług. To bardzo ważny element wizytówki, o którym nierzadko właściciele firm zapominają. Musisz wiedzieć, że użytkownicy Internetu mają świadomość obecności tej funkcji i z niej korzystają. Brak odpowiedzi na pytanie mogą odebrać jako lekceważenie ich opinii, co nie najlepiej wpłynie na wizerunek Twojej marki.

Content marketing w pozycjonowaniu lokalnym

tworzenie contentu na strony www

Źródło fotografii: https://unsplash.com/@imthebear

Pozycjonowanie strony, również tej działającej na rynku lokalnym, jest bezpośrednio związane z content marketingiem, czyli marketingiem treści. Content marketing w pozycjonowaniu lokalnym odgrywa istotną rolę. Szczególnie że użytkownicy są coraz bardziej wrażliwi na jakość treści. Komunikaty przesycone słowami kluczowymi traktują jako małowartościowy tekst stworzony wyłącznie na potrzeby SEO. Musisz wiedzieć, że rynek lokalny jest coraz bardziej „kameralny”, a jak wiadomo, w takim środowisku „wieści szybko się rozchodzą”. Chodzi tu o rozgłaszanie zarówno dobrych, jak i złych opinii.

Content marketing w pozycjonowaniu lokalnym powinien koncentrować się zarówno na Twojej stronie internetowej, mediach społecznościowych, jak i lokalnych portalach, gdzie znajdują się Twoje artykuły sponsorowane. Większość firm posiada również swojego bloga, na którym publikuje informacje i relacje dotyczące bieżących wydarzeń firmowych. Poruszane są na nim także problemy bezpośrednio związane z usługami, jakie firma świadczy, porady, wskazówki i tutoriale. Content marketing jest jednym z ważniejszych elementów budowania pozytywnego wizerunku marki i zaufania wśród klientów. Dzięki wartościowym treściom zyskasz nowych klientów z poleceń stałych. Jeśli zastanawiasz się jeszcze, czy warto tworzyć treści w przypadku lokalnych firm, pamiętaj, że tekst na stronie to miejsce, w którym umieścisz słowa kluczowe. W przypadku pozycjonowania lokalnego powinny być to słowa określające Twoje miasto lub region. Odpowiedni dobór słów kluczowych będzie wspierać Twoje działania.

Wybierając frazy kluczowe, wybierz nazwę usługi, rodzaj działalności lub produkt i uzupełnij ją o nazwę swojego miasta, np. „fryzjer + Toruń”. Pamiętaj jednak, że użycie słowa w mianowniku może sprawić, że tekst będzie nienaturalny, a nawet niezrozumiały dla odbiorcy. Stosuj odmiany: „fryzjer z Torunia” i „fryzjer w Toruniu”. Pamiętaj, aby wykorzystywać je w nagłówkach. Dobrze, jeżeli taki tekst znajdzie się także w meta tytule i meta opisie. Postaraj się, aby nazwa Twojej lokalizacji była często umieszczana w tekstach, ale nie pozwól, aby miało to zły wpływ na odbiór całości. Content marketing to przede wszystkim wartościowa treść, którą karmisz spragnionych wiedzy i nowych informacji odbiorców.

Jak promować wizytówkę Google?

jak promować swoją wizytówkę?

Źródło fotografii: https://unsplash.com/@homajob

Nie ulega wątpliwości, że promocja lokalna w sieci w znaczącym stopniu opiera się na wizytówce Google. Wiesz już, jak ją stworzyć, a może nawet już to zrobiłeś. Teraz musisz zastanowić się, jak promować wizytówkę Google, aby zwiększyć zainteresowanie klientów i dotrzeć do ich szerszego grona. Uzupełnienie profilu to podstawa, możesz jednak zrobić znacznie więcej. Efektem dodatkowych działań będzie znacząca poprawa pozycji wizytówki Google.

Nie lekceważ wystawianych Twojej firmie opinii i ocen. To one są jednym z czynników decydujących o wyborze Twoich usług przez potencjalnych klientów. Postaraj się reagować i odpowiadać na każdą z nich. Aktywnością w komentarzach udowodnisz, że wszystkie są dla Ciebie ważne. Dodatkowo, Twoje zaangażowanie w odpowiadanie będzie motywacją do wystawiania opinii przez innych użytkowników. W promocji wizytówki pomoże Ci też wspomniana już sekcja pytania i odpowiedzi. Użytkownicy mogą zapytać Cię w niej o konkretną usługę lub produkt, a Ty musisz udzielić odpowiedzi. Czynny udział pozwoli Ci wejść w interakcję ze swoimi potencjalnymi klientami, a aktywność na Twojej stronie będzie dodatkowo wspierać pozycję w wyszukiwarce.

Jeśli zakładasz wizytówkę, zastanów się, jak promować wizytówkę Google. Jednym ze sposobów promowania jest umieszczenie mapy na swojej stronie internetowej. Najczęściej umieszcza się ją w zakładce „Kontakt”, „O firmie” lub na stronie głównej. Mapa jest jednym z czynników, który pozytywnie wpływa na pozycjonowanie wizytówki Google. Jeżeli posiadasz kilka podstron dla poszczególnych lokalizacji swojej firmy, mapa powinna znaleźć się na każdej z nich, oczywiście z odpowiednio oznaczonym miejscem. Mapa powinna pokazywać nie tylko współrzędne geograficzne, ale i wizytówkę. Brak wizytówki w mapie to jeden z częściej popełnianych błędów.

Pozycjonowanie wizytówki w Google Maps dotyczy także optymalizacji treści, które się na niej znajdują. Polega ona przede wszystkim na doborze odpowiednich słów kluczowych, odpowiadających najczęściej zadawanym pytaniom klientów. W połączeniu z dużą aktywnością użytkowników (wystawianiem opinii, ocen i zadawaniem pytań), takie działania pozwolą osiągnąć najwyższe pozycje w wyszukiwarce.

Czynniki rankingowe wizytówek Google

Co wpływa na pozycję wizytówki Google w wynikach wyszukiwania? Zanim zaczniesz tworzyć wizytówkę, przeprowadź analizę czynników, które biorą pod uwagę roboty Google w ocenie strony. Chociaż nie wszystkie czynniki są nam znane, niektóre z nich nie są już tajemnicą. Warto wykorzystać tę wiedzę na każdym etapie działań. Jakie są czynniki rankingowe wizytówek Google?

Aby się tego dowiedzieć, należy przede wszystkim regularnie aktualizować dane w wizytówce. Odwiedzaj ją często i sprawdzaj, jakie Google zaproponowało zmiany. Propozycje zmian, jakie mogą zasugerować użytkownicy, są jednym z czynników wpływających na modyfikację wizytówki. Powinieneś być z nimi na bieżąco i na ich podstawie dokonywać zmian. Odpowiednio przemyśl też kategorię główną Twojej działalności. Możesz wybrać więcej niż jedną, ale tylko ta pierwsza będzie widoczna dla użytkowników. Szukając odpowiedzi na pytanie, co wpływa na pozycję wizytówki Google w wynikach wyszukiwania, nie można pominąć samych użytkowników, którzy mogą wystawiać Tobie opinie. Zaskoczeniem może być fakt, że w pozycjonowaniu ma znaczenie nie wysokość oceny, a liczba opinii i aktywność użytkowników na stronie. Im jest ich więcej, tym lepiej Twoja wizytówka jest postrzegana przez roboty Google.

O tym, jakie są czynniki rankingowe wizytówek Google, pisaliśmy już wcześniej. Przypominasz sobie zgodność NAP? Dane kontaktowe we wszystkich kanałach komunikacji i miejscach w sieci powinny być takie same. Poznałeś już też sekcję „Wpisy”, która umożliwia Ci publikację krótkich tekstów. Możesz wykorzystać te, które umieszczasz w mediach społecznościowych. Wystarczy je zmodyfikować, aby treść była unikalna i gotowe –wyższa pozycja w wyszukiwarce jest coraz bliżej. W czynnikach rankingowych wizytówek Google pojawia się też już znana sekcja „Pytania i odpowiedzi”. Jest na tyle warta uwagi, że trzeba wspomnieć o niej raz jeszcze. Wchodząc w interakcję z użytkownikami, dajesz robotom Google sygnał, że jesteś aktywny i nie tylko odwiedzasz swoją wizytówkę, ale i troszczysz się o to, aby nieustannie coś się na niej działo. Taka postawa jest doceniana.

Pozycjonowanie w mapach Google – czynniki rankingowe

optymalizacja wizytówki - lista rzeczy do wykonania

Źródło fotografii: https://www.pexels.com/pl-pl/@breakingpic

Pamiętaj, aby wprowadzone dane były prawidłowe oraz aktualne

Dane teleadresowe, czyli numer telefonu, adres firmy oraz strony internetowej, to podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w każdej wizytówce, również tej wirtualnej. Wizytówka Google Maps powinna być w całości uzupełniona – komplet informacji ma ogromny wpływ na widoczność Twojej strony w Internecie. Chodzi tu nie tylko o potencjalnych klientów, którzy im więcej będą o Tobie wiedzieć, tym chętniej Cię odwiedzą. Uzupełniona wizytówka lepiej się pozycjonuje, co ma bezpośredni wpływ na miejsce Twojej strony w rankingu Google.

Wprowadź dodatkowe informacje

Jeżeli oferujesz dodatkowe usługi, warto, żebyś o nich wspomniał. Każda dodatkowa informacja będzie na wagę złota i z pewnością przekona klienta bardziej niż suche dane teleadresowe. Oferujesz usługi noclegowe? Daj znać, czy jesteś otwarty na gości ze zwierzętami. Prowadzisz mobilne studio kosmetyczne? Wspomnij o cenie za dojazd do klienta. Wynajmujesz lokal usługowy w ścisłym centrum? Napisz, czy klient ma szansę na darmowy parking.

Zweryfikuj lokalizacje

Google umożliwia dokładne określenie lokalizacji za pomocą tzw. „pinezki”. Chociaż Google Maps są cyklicznie aktualizowane, może zdarzyć się, że nowo powstałe budynki nie są jeszcze naniesione na mapy. Dzieje się tak najczęściej w dużych miastach, gdzie nowe osiedla powstają jak grzyby po deszczu i zamiast lokalu na mapie widać tylko pole budowy. Sprawdź lokalizację i w razie potrzeby uzupełnij wskazówki dojazdu.

Zadbaj o to, aby godziny otwarcia Twojej firmy były zawsze aktualne

Chociaż wydaje się to oczywiste, godziny otwarcia lokali nie zawsze zgodne są z tymi, które możemy znaleźć w Internecie. Zmieniają się w zależności od prowadzonego biznesu, pory roku, a nawet ilości towaru w magazynie. Niezależnie od tego, czy prowadzisz piekarnię, którą otwierasz wcześniej z uwagi na tłusty czwartek, zamykasz lodziarnię w sezonie zimowym, bierzesz urlop i wyjeżdżasz na wakacje – aktualizuj godziny otwarcia. Nigdy nie wiadomo, kiedy klient zweryfikuje je z informacją w Internecie.

Dodaj zachęcające zdjęcia i grafiki

Oprócz absolutnego minimum, jakim jest logo firmy, zdjęcie profilowe i okładka, warto zadbać o dodatkowe informacje graficzne. Zdjęcia oferowanych produktów, wnętrza lokalu, sprzętu, z którego pomocą wykonywane są usługi – wszystkie formy wizualne mają niebagatelny wpływ na decyzję potencjalnego klienta. Brak zdjęć lub grafik zostanie uzupełniony automatycznie przez Google, np. zrzutem z Google Street View. Istnieje ryzyko, że zdjęcie miejsca będzie niekorzystne lub nieaktualne, dlatego warto uzupełnić grafiki samodzielnie.

Odpowiadaj na komentarze i zarządzaj reputacją

Opinie na temat firmy w wizytówce są najlepszym źródłem informacji dla potencjalnych klientów. Dzięki nim są w stanie sprawdzić jakość oferowanych usług, ale i poznać podejście właściciela firmy do prowadzonego biznesu. Oprócz samej opinii, niezwykle ważne jest odpowiadanie na nią, zwłaszcza jeśli chodzi o negatywne komentarze. W zasadzie to one najbardziej interesują potencjalnych klientów. Odpowiedź na wpis niezadowolonego klienta może mieć niebagatelny wpływ na naszą reputację i zaważyć na opinii pozostałych użytkowników. Warto więc na bieżąco śledzić pozostawione oceny i komentarze.

Aktualizuj wiadomości we wpisach

Wpisy to doskonały sposób na dzielenie się bieżącymi informacjami. Możesz umieścić w nich ogłoszenie o wydarzeniach, poinformować o zmianie cennika lub zapoznać klientów z nowymi produktami. Pamiętaj, że użytkownicy, którym zależy na szybkim sprawdzeniu oferowanych usług, nie mają czasu na zgłębianie wiedzy za pomocą strony internetowej. Jeżeli coś ważnego dzieje się w Twojej firmie, wspomnij o tym we wpisie, a klienci na pewno to docenią.

Ocena w mapach Google

Duża ilość opinii i ocen przyczynia się do wzrostu pozycji w wyszukiwarce. Oczywiście, każdy chciałby kolekcjonować tylko te dobre opinie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każdy klient jest jednak inny i nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać jego oczekiwaniom. Pomimo wszystko – bądźmy optymistami! Znamy kilka sposobów na to, aby ich zadowolić. Jak dbać o dobrą ocenę w mapach Google?

Zacznijmy od podstaw, czyli weryfikacji wizytówki. Jeżeli jej nie przeprowadzisz, nie będziesz miał nad nią kontroli. Odbierze Ci to możliwość szybkiego reagowania i odpowiadania na opinie. Jeśli chodzi o komentarze, odpowiadaj zarówno na pozytywne, jak i negatywne opinie. Wiele firm koncentruje się tylko na tych złych, co pozwala klientom twierdzić, że dobre nie spotykają się z żadnym Twoim zainteresowaniem. To demotywuje. Dodatkowo, w wizytówce warto umieścić specjalny link, który ułatwia dostęp do opinii o firmie. Użytkownicy są coraz bardziej wymagający i wygodni, najchętniej korzystają z tego, co najłatwiej dostępne. Warto więc „podać im na tacy” najważniejsze informacje.

Jak zachęcić klientów do wystawiania dobrej oceny w mapach Google i nie robić tego zbyt nachalnie? Nie sugeruj im bezpośrednio, że chciałbyś otrzymać od nich 5 gwiazdek. Najpierw zapytaj, czy są zadowoleni z Twoich usług – czy smakowało im danie w Twojej restauracji? Czy obsługa w Twoim salonie fryzjerskim wymaga poprawy? Czy aparat fotograficzny, który kupili, spełnił ich oczekiwania? Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi zasugeruj, że zależy Ci na dobrej opinii Twoich klientów i byłoby Ci bardzo miło, gdyby się nią podzielili z innymi.

Prowadzisz restaurację, kawiarnię, warsztat samochodowy, sklep lub świadczysz inne usługi w bezpośrednim kontakcie z klientem w konkretnym lokalu? O tym, że masz wizytówkę w Google, możesz poinformować lub przypomnieć za pomocą reklamowych wydruków w formie naklejki na szybę i na drzwi wejściowe. Prowadzisz sprzedaż wysyłkową? Dołącz taką informację do wysyłanych paczek. Kuj żelazo, póki gorące!

Lokalny biznes wymaga lokalnego pozycjonowania, które zwiększa szansę na pozyskanie właściwych klientów. Zacznij od stworzenia wizytówki Google Moja Firma, a potem, korzystając z naszych wskazówek, podbijaj lokalny rynek, buduj pozytywny wizerunek swojej marki i poszerzaj grono swoich zaufanych klientów.

Powodzenia!

Sprawdź nasze case study

Case study

Case study

Mieliśmy przyjemność pracować

Najczęstsze pytania

Jak najbardziej. Niezależnie od tego, na jakim oprogramowaniu działa sklep, jesteśmy w stanie skutecznie go pozycjonować.

Tak. Audyt zawiera się w cenie usługi. Wykonywany jest w pierwszym miesiącu.

Tak. Możemy przygotować treści takie jak opisy produktów, kategorii lub wpisy blogowe. Rozliczeniem za treść jest stawka za 1000 znaków ze spacjami.

Oczywiście. Sprawdzamy konfigurację Google Analytics, przygotowujemy wytyczne do poprawek i analizujemy zbierane dane.